Nawigacja

Historia firmy Wilden

Folder reklamowy

Kontakt

Historia firmy WILDEN

Lata pięćdziesiąte.

Pompy membranowe na sprężone powietrze zostały wynalezione przez Jima Wildena w latach pięćdziesiątych w Walnut Grove San Bernardino County w Kalifornii. Jak każdy wynalazek, pompa membranowa Wilden zrodziła się z potrzeby. Konieczne było szybkie wypompowanie wody ze szlamem z pękniętej rury, która zalewała warsztat w hucie metalu. Konieczne było zastosowanie pompy membranowej odpowiednio trwałej i prostej w obsłudze. Dzięki pomysłowości i wytrwałości Jima Wildena zaprojektowana została pierwsza na świecie pompa pneumatyczna z rozdzielaczem powietrza i membranami, spełniająca rygorystyczne wymagania, tak aby pompa Wilden mogła być zastosowana w przemyśle ciężkim, górnictwie. Po latach prób i błędów powstała firma Wilden, która jako pionier na rynku, rozpoczęła produkcję i sprzedaż pomp membranowych pod marką Wilden, typu M16 i M14.

Lata sześćdziesiąte.

Jim Wilden rozpoczął udoskonalać procesy produkcyjne pomp membranowych i zatrudnił handlowca, aby rozpocząć sprzedaż pomp Wilden. Decyzja o zatrudnieniu sprzedawcy pozwoliła firmie Wilden i jej właścicielowi skupić się na własnych mocnych stronach, tj.: zagadnieniom inżynieryjnym, projektowaniu i udoskonalaniu produkcji. Do 1964 roku produkcja rozdzielacza powietrza pompy membranowej Wilden zajmowała 6 godzin, teraz mógł być on wyprodukowany w 60 minut. Czas konieczny do produkcj kompletnej pompy membranowej Wilden, który kiedyś wynosił 40 godzin, został zredukowany do mniej niż 4 godzin. Te usprawnienia w produkcji pomp Wilden i zastosowane w pompach membranowych nowe patenty zwiększające ich wydajność, pozwoliły firmie Wilden szybko wdrażać innowacje i rozwijać produkty. Powstała w tym czasie pompa membranowa Wilden typ M8, która jest bazą dla modeli pomp produkowanych i dostępnych do chwili obecnej. Stały, dynamiczny rozwój firmy Wilden spowodował konieczność budowy nowego zakładu produkcyjnego, gdyż dotychczasowe zaplecze produkcyjne okazało się być niewystarczające, aby obsłużyć dynamiczny wzrost sprzedaży pomp Wilden.

Lata siedemdziesiąte.

Lata siedemdziesiąte w USA były czasem wstrząsów politycznych i gospodarczych i jednocześnie testem dla firmy Wilden. W roku 1974, w trakcie trwania największego kryzysu gospodarczego od lat trzydziestych Wilden postawiony został przed koniecznością działania w czasie dekoniunktury. Był to czas podejmowania trudnych decyzji. Firmie Wilden udało się przetrwać kryzys skupiając się na działalności i usprawnieniach wewnątrz firmy, np. na remoncie wydziałów produkcyjnych. W firmie Wilden nie było grupowych zwolnień. Koniec lat siedemdziesiątych w USA to powolne wychodzenie z recesji, a dla firmy Wilden to czas rozwoju i wprowadzania nowych modeli pomp membranowych na sprężone powietrze.

Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte.

Lata te to czas bezprecedensowego wzrostu gospodarczego w wielu dziedzinach, również w branży pomp membranowych na sprężone powietrze. Firma Wilden rozpoczęła rozszerzanie swojej działalności w skali globalnej, wprowadziła zasady "lean manufacturing" w procesie produkcyjnym pomp. Wdrożona została produkcja nowych rozdzielaczy powietrza, aby umocnić pozycję firmy Wilden, jako lidera rynku pomp membranowych na sprężone powietrze. Wilden rozwinął globalną sieć dystrybucji obejmującą ponad 160 krajów i 180 dystrybutorów na całym świecie. Niestety Jim Wilden zmarł w 1989 roku, tuż przed tym, aby mógł zobaczyć pełen zakres nowych typów pomp membranowych przeznaczonych do przemysłu chemicznego, sanitarnego i farmaceutycznego. Firma Wilden kontynuuje tradycję innowacyjności i ciągłego udoskonalania pomp membranowych napędzanych sprężonym powietrzem.

Czasy obecne i przyszłość.

Nowe tysiąclecie okazuje się być tak innowacyjne i produktywne jak wskazywała na to ostatnia dekada. W roku 2004 firma Wilden dokonała przejęcie firmy Almatec, niemieckiego producenta pomp membranowych napędzanych sprężonych powietrzem, zdecydowanie poszerzając zakres oferowanych rozwiązań. Firma Wilden, lider rynku pomp membranowych na sprężone powietrze, jest głęboko zaangażowana w dążeniu do doskonałości, zaspokajaniu potrzeb klienta i determinacji w dostarczaniu odpowiednich rozwiązań dla klientów poszukujących pomp membranowych godnych zaufania.

Od 1 stycznia 2008 roku wyłącznym dystrybutorem pomp membranowych na sprężone powietrze firmy Wilden w Polsce jest firma Tajfun Poland Sp. z o.o.